BAŞKANIN MESAJI

Sayın Arkadaşlarım,

"Binlerce kilometrelik yol unutmayın ki ilk adımla başlar."

Bizde bu ilk adımı Mayıs 1971’de attık. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde kurulan şirketimiz ve çalışma arkadaşlarım adına duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şirketlerimizin lokomotifi olan Hema Endüstri A.Ş Çerkezköy Organize Sanayi bölgesinde 1971 yılında kurulmuştur. O günden bugüne yıllar geçti. Önce 3 - 5 kilo ağırlığında bir hidrolik pompa üretmek üzere kurulmuştuk. Başlangıçta tüm teknik resimler Lisansörümüz İngiltere’de yerleşik “Dowty” firmasından, ham malzemenin tamamı ise yurt dışından hazır gelen, belli sayıdaki Hidrolik pompaya 15’e yakın yabancı uzmanın teknik katkıları ile sadece işçilik katkısını sağlayabildik. Onca yıl sonra bugün küçük büyük pek çok sözleşmeler, yeni lisans ve ortaklıklarla her türlü dişli, balanser, krank, her türlü valf, lift, arka aks, komple fren, ticari vasıta ve otomobillere hidrolik direksiyon, komple transmisyon ve komple traktör üretimi ve bunların çeşitli modifikasyonlarını yapabilen, kendine ait özgün ürünlerin tasarım ve üretim kabiliyetine sahip, uluslararası pazarda tanınan bir şirket haline gelmiş bulunuyoruz.

1981 yılında diğer kardeş şirketlerden madden ve manen ayrılan ve sadece Çerkezköy’de 15.000 m² kapalı sahada bulunan Hema Hidrolik Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1998 yılında ismini Hema Endüstri A.Ş. olarak değiştirmiş ve bilahare 2001 yılında yeni bir statü değişikliği ile tüm kuruluşlarını “Hattat Holding A.Ş.” çatısı altında birleştirmiştir.

Bugün Hattat Holding’in bünyesinde 20'nin üzerinde şirketimiz bulunmakta, kapalı çalışma alanımız 350.000 m²’ye, arazimiz ise 1.000.000 m²’ye çıkmış bulunmaktadır.

Bugüne kadar otomotiv yan sanayi olarak 3000’in üzerinde çalışanımız ile otomotiv sanayinin pek çok kritik derecede önemli parçalarının üretimine ön ayak olunmuştur. Sektörde lider olan kuruluşumuz başta John Deere, Caterpiller- Perkins, Textron – DBH ve Agco- Valtra gibi uluslararası kuruluşlara yaptığı 100.000’ı aşkın ihracat ve işbirliği sayesinde kendini ispat etmiş ve otomotiv sanayinde haklı bir üne kavuşmuştur. İngiltere’den satın alıp, Türkiye’ye getirdiği komple döküm fabrikası 2009 yılında faaliyete geçmiş olup, yılda 60 bin ton döküm üretimi gerçekleştirmektedir.

Ayrıca, özelleştirme kapsamında devraldığımız Ereğli – Kandilli, Bartın – Amasra kömür havzalarının işletilmesi, metan gazının işlenmesi ve termik santral yatırımlarımızda hızla devam etmekte olup, bu yörede açılan 8 metre çapında -800 metrelere varan 3 adet kuyunun derinleştirme çalışmaları bitmiş olup, galeri açma çalışmaları hızla devam etmektedir.İlk etapta yılda 5 milyon ton, ilerleyen yıllarda 10 milyon ton taşkömürü üretimi ve 11.000 kişilik istihdam sağlanması planlanmaktadır.

Kısaca özetlediğim bu gelişmelerin hiçbiri kendi kendine olmadı ve kolay da olmadı, özveri ile bıkmadan, usanmadan, birbirimize destek vererek çalıştık. Acı, tatlı günlerimizi, aylarımızı ve yıllarımızı bu hedefe ulaşmak için harcadık. Bu 42 yılın nasıl geçtiğini anlayamadık. Evlerimize bazen geç gittik, bazen gidemedik. Bunları bütün arkadaşlarım ve sadık personelimle birlikte yaptık. Hema Endüstri ve Hattat Holding’i bu günlere ve otomotiv sanayinin güzide bir kuruluşu haline arkadaşlarımın, personelimin katkıları yardımları ile hep birlikte getirdik.

Bugün iş hacmi başlangıçla karşılaştırılamayacak ve en önemlisi devamlılığı olacak işler yapabilen bir holding durumuna geldik. Yarın çocuklarımıza, sonra gelecek kuşaklara ekmek kapısı olacak bir Kuruluşumuz var. Gurur duyuyor, bütün arkadaş ve personelimi bu vesile ile kutluyorum.

Hedeflerimiz bilinçli, beklentilerimiz yüksektir. Yurt içinde ve yurt dışında Hema’nın daha ileri gitmesini sağlamak üzere çalışma azmimizi, tempomuzu artırarak sürdüreceğiz. Bugüne kadar yaptığımız gibi, inandığımız vizyona, el ele vererek, daha fazla çalışarak ulaşacağız.

Web sitemizin kuruluşunda emeği geçen bütün arkadaşlarımızı tebrik eder, tüm Hema camiasına teşekkürlerimi sunar, sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim.

İbrahim HATTAT
Yönetim Kurulu Başkanı